Kávézz velem !

Kávézz velem !

A kókuszolaj főbb hatásai

2019. május 01. - Egeszsegpercek

virgin_coconut_oil_hu_big.pngMely egészségügyi problémák esetén érdemes kókuszolaj kúrát tartani?

Antibakteriális hatás

Kokusz zsir

Egy ismert elnevezés szerint a kókuszolaj „a természet egyik legfőbb élharcosa a kórokozók elleni küzdelemben”. Mindez abból adódik, hogy a kókuszolaj a szervezet számára elengedhetetlen zsírsavakat tartalmaz. Nagy részben megtalálható benne az úgynevezett laurinsav. A laurinsav jellegzetessége, hogy az anyatejben is előfordul. Az anyatejről pedig köztudott, hogy csecsemőkorban a kisbabák számára védelmet nyújt a különböző betegségek és fertőzések ellen. A kókuszolaj majd 50%-ban tartalmazza ezt az értékes anyagot, amely a szervezetbe jutva megöli és elpusztítja a baktériumokat és vírusokat.


Segíti az emésztést

A kókuszolaj jól méregtelenít, megszüntetheti a gyomor és a bél rendellenességeit. A kókuszolaj 92%-ban telített zsírsavakat tartalmaz. Ezek nagy része közepes láncú zsírsav, melyek gombaölő és antibakteriális hatással is bírnak. A kókuszolaj segít a gombák és paraziták okozta emésztési zavarok, mint például az egyre elterjedtebb IBS - irritábilis bél szindróma - leküzdésében. Továbbá tudományosan bizonyítható, hogy a kókuszolaj serkenti az anyagcserét és javítja a pajzsmirigy működését. A ’Journal of Nutrition’ által közölt tanulmány szerint azok akik rendszeresen fogyasztanak kókuszolajat, mondjuk napi 2 evőkanállal, sokkal több kilojoul kalóriát égetnek a társaiknál.

Szerepe a fogyásban

A pajzsmirigy nem megfelelő működése szerepet játszik az elhízásban. Felettébb érdekes bizonyíték a kókuszolaj elhízásgátló szerepére, hogy a trópusokon, ahol az emberek rendszeresen sütnek-főznek kókuszolajjal, sokkal de sokkal kevesebb elhízott egyént találunk, mint mifelénk. Röviden: A kókuszolaj zsírsavjai segítenek a fogyásban.

Szív –és érrendszeri problémák megelőzése

 A kókuszolaj megelőző szerepet játszik a szívbetegségek elkerülésében, mivel segít egyensúlyban tartani a koleszterinszintet; továbbá megőrzi az érfalak rugalmasságát. Mivel a kókuszolaj hő hatására nem bomlik, használatával így elkerülhetjük a szív –és érrendszerre nagy veszélyt jelentő, ún. transz-zsírokat.

Cukorbetegség

Ausztrália vezető orvosbiológiai kutató intézete, a Garvan Institute of Medical Research tanulmányai és kutatásai alapján bizonyítható, hogy a kókuszolaj a cukorbetegség kialakulását csökkentheti és javíthatja az inzulin érzékenységet. A Magyar Cukorbetegek Szövetségének közleménye szerint nyugodtan fogyaszthatják cukorbetegek is, mivel az inzulin jelenléte nélkül is képes táplálni a sejteket.

Agyi működés felturbózása

Agyserkentő kókuszolaj

A kókuszolaj nagy mennyiségben tartalmaz ketonokat. A legújabb neurológiai kutatások értelmében a ketonok a „szervezet üzemanyagutánpótlásáért felelnek”, különösképpen az agyra vonatkozóan. A ketonok a szervezetben lévő zsírok lebontásának melléktermékei, normál esetben kis mennyiségben keletkeznek. A keton-szint koplalással, vagy kevés szénhidrátot tartalmazó étrend követésével növelhető számottevően, illetve kókuszolaj fogyasztással.

A kókuszolaj közepes szénláncú zsírsavjai ugyanis nem raktározódnak, energiaforrásként szolgálnak így segítik a keton-szint növelését. Ezen zsírsavak a májban például azonnal ketonokká alakulnak át, így biztosítva energiát az agyunk és más szerveink számára.

A ketonokról érdemes még megemlíteni, hogy alternatív energiaforrásai lehetnek az olyan sejteknek, amelyek elhalással küzdenek. Egyes elméletek szerint a keton-szint megnövelésével az egyre inkább elterjedt betegségnek számító Alzheimer-kor által elpusztított agyi sejtek újraélesztése sem lehetetlen velük – így természetes gyógymódot nyújthatnak az amúgy gyógyíthatatlan betegségnek számító kór ellen.

Nyugtató hatás

Nyugtató hatása miatt egy cseppnyi kókuszolajjal leküzdhető rohanó világunk egyik jellegzetessége, a stressz is. Finom mozdulatokkal, a halánték környékén elegyengetett kevéske kókuszolaj bizonyítottan jobb közérzetet biztosít.


Hajápolás kókuszolajjal

A kókuszolaj jótékony hajápolási tulajdonságait már a kezdetektől fogva felismerték. A kókuszolaj elengedhetetlen fehérjeforrása a hajszálaknak, így kiváló hajkondicionáló, széppé és fényessé varázsolható vele a hajunk. Ezenkívül ápolja fejbőrünket. Rendszeres használatával pedig megelőzhető illetve leküzdhető a korpásodás is.

A Kókuszolaj és a bőrápolás

A kókuszolaj a bőr számára is fontos tápanyagforrás. Beszédes tény, hogy a kókuszolaj számos bőr –és testápoló krém alapját képezi. Az egész testen nyugodtan alkalmazható. Kiválóan hidratálja a bőrt, megelőzi annak elzsírosodását. Az arcra kenve pedig a ráncoktól is megszabadulhatunk. Egészségügyi szempontból nézve pedig olyan bőrbetegségekre és gyulladásokra van jótékony hatással, mint például a pikkelysömör vagy az ekcéma.


Sebek és hegek kezelése kókuszolajjal

Bőrsejt regeneráló hatása miatt a kókuszolaj kiválóan alkalmazható sebhelyek és hegek kezelésére, felgyorsítja azok gyógyulási ütemét. A sérült részre kenve vékony réteget képez. Fertőtlenít, óv a portól és a baktériumoktól.


+ A gyógyíthatatlan mégis gyógyítható lenne kókuszolajjal?

virgin_coconut_oil_hu_big.png

Az emberi szervezet által a laurinsavból előállított monolaurin egy olyan monoglicerid vegyület, amely segíthet olyan kártékony baktériumok, mint például a ’ Heliobacter Pylori’ vagy a ’ Giardia lamblia’ pusztításában. A kutatók ebből kiindulva elkezdték vizsgálni, hogy a laurinsav vajon miképpen viselkedne az olyan súlyos és a tudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlannak számító megbetegedések kapcsán, mint például a rák, a HIV és az Alzheimer-kór. Az első vizsgálatok meglepően pozitív eredményeket mutattak. Mivel a kókuszolaj nagy mértékben tartalmazza a laurinsavat, ezért igencsak megnőtt az „eszmei értéke” a tudományos berkekben is.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kavezz-velem.blog.hu/api/trackback/id/tr1414797800

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása